Tipy k vyplnění fotoalba

V tomto článku se věnuji několika základním tipům, které se vám mohou hodit, až se budete chystat své fotoalbum vylepovat fotkami.

Zaměřila jsem se na tři témata, na která se nejčastěji ptáte.

FORMÁTY FOTOGRAFIÍ

KDE VYVOLAT

ČÍM NALEPIT


Jaké formáty fotografií použít?

10x15cm

Formát 10×15 je tím nejběžnějším a nejpoužívanějším v současné době.

Můžete ho kombinovat tak, že vložíta dvě fotky na šířku pod sebe nebo dvě fotky na výšku vedle sebe. Můžete ale vyzkoušet i kombinaci obou, kdy se fotky budou vzájemně trochu překrývat.

VHODNÉ PRO: velké album


10x10cm

Tento čtvercový formát je poněkud netradiční, ale já ho tedy vážně můžu.

Úžasné je na něm také to, že do velkého alba můžete dát na jednu stranu rovnou čtyři tyto formáty a pokud máte tedy opravdu hodně fotek a chcete, aby se vám jich vešlo co nejvíce, tak rozhodně doporučuji.

VHODNÉ PRO: velké album, minialbum


15x20cm

Vetší formát, který dá vyniknout těm nejvýjimečnějším fotografiím.

V albu jím vyplníte celou stránku a tak naopak, pokud pro naplnění máte fotek méně, vytiskněte si jich v tomto formátu dostatek.

VHODNÉ PRO: velké album


Atypické formáty

Dnes už je v nabídce mnohem širší škála formátů, které mohou být kreativní. I když nemáte například Instaxový foťák, nevadí, protože některé firmy nabízí poměrně hezké napodobeniny. Můžete si klidně vybírat i barvu rámečku a to nejen mezi bílou a černou. Já našla také „fotostrip“, který album rozhodně obzvláštní.


Kde nechat fotografie vyvolat?

Možností je mnoho, já pro vás vybrala pár, každý z nich byl pro mě z určitého pohledu zajímavý a mohl by se hodit i vám.

empik foto

Výhody: fotografie jsou levné a zároveň kvalitní (cena za 10x15cm se pohybuje kolem 2,50Kč), velký výběr formátů.

Nevýhody: na balíček čekáte déle, cca 14 dní od zaplacení objednávky mi balíček přišel. Takže pokud spěcháte, tak

www.empikfoto.cz


laab

Výhody: můžete si tu objednat nestandartní formáty, jako je například fotostrip nebo polaroidky, kterými album rozhodně obzvláštníte.

Česká značka

Nevýhody: pokud budete právě fotostrip nebo polaroidky volit, očekávejte, že díky editoru, do kterého své fotografie nahrajete, kvalita fotek zhorší. Obzvlášť u fotostripu to bylo bohužel hodně znát.

www.laab.cz


vyvolej.to

Výhody: nabízí „retro fotky“ jako z instaxu v originálním balení. Rychlé dodání.

Česká značka

Nevýhody: i tady se mi zdálo, že editor ubral na kvalitě těchto specifických fotografií, ale jen malinko! Vyšší cena za fotografii (formát 10x15cm tu vyjde na 13Kč)

www.vyvolej.to


Kvalitní fotky

Výhody: kvalitní fotky jsou opravdu kvalitní! Pokud chcete perfektní tisk a barevnost, tak to je skvělá volba. Rychlé dodání. Krásné portfolio produktů.

Česká značka

Nevýhody: v případě, že budete objednávat velký objem fotek, které jdou spíš do šuplíku, než do alba, Můžete zvážit, zda by pro vás nebyla z finančních důvodů výhodnější volba empik foto, kde zaplatíte za formát 10x15cm téměř poloviční cenu.

www.kvalitnifotky.cz


Cewe – samoobslužné automaty

Výhody: záměrně zmiňuji právě automaty, protože pro online objednání jsou alespoň pro mě výše zmíněné mnohem příjemnější. Tohle je ideální varianta, pokud vás tlačí čas a fotky potřebujete doslova ihned. Skvělá je také dostupnost, automat na fotografie najdete v sítích drogerie D&M a Rossmann.

Nevýhody: cena za fotografii je vyšší (10x15cm tu stojí 6,90Kč). Při volbě formátu 10x10cm se vám vytiskne s bílým okrajem, který do minialba potřebujete ustřihnout.


Co použít pro lepení fotografií?

CO RADĚJI NE

Začnu tím, co raději nepoužívat. Lepidla nechte v šuplíku, ať už tekutá nebo v tubě. Vlhkost hmoty by nejspíš prosákla do stránek alba a mohly by se vlnit. Fotografie má navíc naprosto hladký povrch a časem by se mohla dokonce odlepit.

CO NAOPAK ANO

Dobře vám bude fungovat oboustranná lepenka, kterou pořídíte v každém papírnictví. Nevýhodou je, že ji musíte stříhat, ale drží skvěle.

Existují také fotorůžky a fotopodlepky. Ty už budete shánět hůře a pozor na cenu. běžně se pohybuje kolem 50Kč za balení, ale viděla jsem i eshopy, kde jsou mnohem dražší.

Fotorůžky

jsou průhledné trojúhelníčky, do kterých vkládáte růžky od fotky. Výhodou je, že samotná fotka není nijak přilepená a můžete ji časem vyměnit.

Fotopodlepky

jsou vlastně taková oboustraná lepenka, která je porforovaná na malé čtvrečky. Ty pak stačí jen odtrhnout. Mě osobně se s nimi pracovalo mnohem lépe.

Většinou seženete u obojího balení po 500 kusech. Počítejte se 4 kusy na fotku. Celkem tak jedno balení pokryje 125 fotek a vystačí vám na vylepené celého velkého alba.

Fotopodlepky jsem pro vás našla za tu nejlepší cenu tady.

Washi pásky

Použít můžete určitě i washi pásky, které existují v nespočetném množství designů. Já bych ale radšji nespoléhala jen na samotnou pásku, protože její lepivost je mnohem menší a tak ji používám spíše dekorativně, než funkčně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *